You are here: Home » ARU Info » About Us » Management & AGM

Management & AGM

Management Notices

ARU Management Board / Council Terms of Reference – Updated Jun 2016
ARU Capital Property Fund and ARU Community Touring Fund (pdf 125kb) – posted 24 Nov 10

Annual General Meeting (AGM)

2014 AGM was held on Thursday 12 September

Previous Years AGM Minutes
Downloads
2015 – AGM Minutes (pdf 496kb)
2014 – AGM Minutes (pdf 414kb)
2013 – AGM Minutes (pdf 471kb)
2012 – AGM Minutes (doc 217kb)
2011 – AGM Minutes (doc 103kb)
2010 – AGM Minutes (pdf 78kb)
2009 – AGM Minutes (pdf 102kb)
2008 – AGM Minutes (pdf 305kb)

Management Board, Council & Standing Committees

Management Board

Position Name Contact Details
Chairman Major General WJF Bramble CBE (Will)
ARU Secretary (ex officio) Mr C Fowke (Chris)
Director of Finance Mr A King (Tony)
Director of Community Rugby Lieutenant Lieutenant Colonel JS Gunning (Jason)
Director of Academy Rugby Lieutenant Colonel JA Kennedy (Jason)
Director of Marketing Brigadier (Retd) PJ Allison (Paddy)
Director Women’s Rugby Major M-A Hodge (Maggie-Ann)
Director Masters Rugby Lieutenant Colonel AJ Fitzpatrick MBE (Sandy)
RFU Council Member Lieutenant Colonel JP Cook OBE (James)
Director of Senior Rugby Colonel AWA Griffiths OBE (Adam)
Chairman Discipline/Governance Lieutenant Colonel P Stannett (Paul)
Non Executive Director Ms BSW Hobday (Brenda)
Non Executive Director Mr G Brown (Gordon)
Co-opted Members in attendance as deemed necessary by the Management Board
Army Head Coach Major AJ Sanger MBE (Andy)

ARU Council

Position Name Contact Details
Chairman and Members of the Management Board (see above) plus:
Chairman ARURS Colonel DC Wakefield OBE (David)
Chairman Corps Rugby Lieutenant Colonel NP Andrew (Nick)
Chairman BA(G) Rugby Colonel (Retd) RI Harrison OBE (Ritson)
Chairman Premiership and Championship Rugby Lieutenant Colonel JP Cook OBE (James)
Senior Medical Advisor TBC
ARU Secretary (ex officio) Mr C Fowke (Chris)

Community Rugby Committee

Position Name Contact Details
Director of Community Rugby Lieutenant Lieutenant Colonel JS Gunning (Jason)
Chairman of Corps Rugby Lieutenant Colonel NP Andrew (Nick)
Chairman BA (G) Rugby Colonel (Retd) RI Harrison OBE (Ritson)
Chairman Premiership and Championship Rugby Lieutenant Colonel JP Cook OBE (James)
Secretary Cup Competitions (W) Major CJ Maxwell (Charlie)
Secretary Rugby Committee Mr C Fowke (Chris)
Co-opted Members in attendance as deemed necessary by the Committee

Discipline and Governance Committee

Position Name Contact Details
Chairman Discipline/Governance Lieutenant Colonel P Stannett (Paul)
Chairman BA (G) Rugby Colonel (Retd) RI Harrison OBE (Ritson)
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)

Coaching Committee

Position Name Contact Details
Chairman Coaching Captain R Garrett (Richard)
Rugby Development Officer Mr MJ Bamsey (Taff)
Head Coach Captain AJ Sanger MBE (Andy)

ARURS Committee

Position Name Contact Details
Chairman ARURS Colonel DC Wakefield OBE (David)
Treasurer Claire McCarron TBA
Training & Development Officer Captain JVF Voss (John)
Honorary Secretary Major R Serevena (Roy)
Appointment Secretary Warrant Officer Class II (AQMS) M Bentley (Martin)

Competitions Committee

Position Name Contact Details
Director of Community Rugby Lieutenant Colonel JS Gunning (Jason)
Chairman Premiership and Championship Rugby Lieutenant Colonel JP Cook OBE (James)
Chairman Corps Rugby Lieutenant Colonel NP Andrew (Nick)
Secretary Cups Competition (W) WO1 J Simpson (Julie)
Secretary Corps Competition Captain R Crane (Ritchie)
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)

Finance Committee

Position Name Contact Details
Director Finance Mr A King (Tony)
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)
(Co-opted Members in attendance as deemed necessary by the committee)

Marketing Committee

Position Name Contact Details
Director of Marketing Brigadier (Retd) PJ Allison (Paddy)
Deputy Director Marketing Major (Retd) G Wood (Gordon)
ARU Webmaster Innovative Consultancy (Kenn Smith)
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)
(Co-opted Members in attendance as deemed necessary by the committee)

Events Committee

Position Name Contact Details
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)
Events co-ordinator Mrs IK Camfield (Izzy)

Inter Service Committee

Position Name Contact Details
Corps Corporate Hospitality Officer Major (Retd) A Mycroft (Adie)
Ticketing Mrs I K Camfield (Izzy)
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)

Army Rugby Committee

Position Name Contact Details
Director of Senior Rugby Colonel AWA Griffiths OBE (Adam)
Army Head Coach Major AJ Sanger MBE (Andy)
Director Academy Lieutenant Colonel JA Kennedy (Jason)
Army Sevens Representative Captain TMS Nelson (Tim)
Medical Advisor TBC
ARURS Representative Colonel DC Wakefield OBE (David)
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)

Women’s Rugby Committee

Position Name Contact Details
Director Women’s Rugby Major M-A Hodge (Maggie-Ann)
Team Manager Major D Smith (Don)
Head Coach Captain G Barraclough (Glyn)

Masters Rugby Committee

Position Name Contact Details
Director Masters Rugby Lieutenant Colonel AJ Fitzpatrick MBE (Sandy)
Assistant Director Lt Col GP Quant (Spike)
Team Manager Captain D Boocock
Head Coach Cpl A Dawling (Andy)

Academy Rugby Committee

Position Name Contact Details
Director Academy Lieutenant Colonel JA Kennedy (Jason)
Team Manager U23s Major N Hinton (Nigel)
Head Coach U23s Major M Atkinson (Mike)

Sevens Committee

Position Name Contact Details
Director 7s Rugby Colonel AWA Griffiths OBE (Adam)
Manager Captain TMS Nelson (Tim)
Head Coach Lance Sergeant A Vakacokovanua (Alfred)

Corps Rugby Committee

Position

Name

Contact Details

Chairman Lieutenant Colonel NP Andrew (Nick)
Secretary Captain R Crane (Ritchie)
Secretary (W) WO1 J Simpson (Julie)
Secretary RAC Lee Cummings
Secretary RA Tim Nelson
Secretary RE Taff Smith
Secretary Royal Signals Matt Wray
Secretary Infantry John McCallum
Secretary AAC Alan Admason
Secretary RLC Rob Futter
Secretary REME Andy Franklin
Secretary AGC Jamie O’Mara
Secretary RAPTC Martin Brightey
Secretary AMS Hywel James
Secretary Int Corps Mark Booth

Community Rugby Committee

Position Name Contact Details
Chairman Col J Cook OBE (James)
Prem 1 & 2 Captain C Bentley (Charlie)
Champ 1 SW & SE Warrant Officer Class 2 A Matatini (Abel)
Champ 1 & 2 N Captain W Morris (Billy)
Champ 2 SW & SE & Ger Captain J Lowe (Jase)
Cahmp 3 N & S & Ger Captain A Bennett (Andy)

Individual Membership Scheme (IMS)

Position Name Contact Details
ARU Secretary Mr C Fowke (Chris)
Honorary Treasurer Mr A King (Tony)
IMS co-ordinator Miss KA Fowke (Kimberley)

Leave a Reply

Scroll To Top